Program

Fredag 23 januari 2015
09:00 10:00 Samling och registrering med kaffe och smörgås
Aula Magna, Stockholms Universitet
10:00 10:05 Svenska Kemistsamfundets ordförande hälsar välkommen
Helena Grennberg, Uppsala universitet
10:05 10:20 Inledningsanförande
Hans Adolfsson, Stockholms universitet
10:20 10:50 Konsten att njuta av kemi
Ulf Ellervik, Lunds universitet
10:50 11:05 Prisutdelning av Svenska Kemiingenjörers Riksförenings Kemiteknikpris
Tilldelas: (hemligt)
11:05 11:20 Presentation av Kemiolympiaden och Forskarskolan i Björkborn samt utställare
David Gotthold, Svenska Kemistsamfundet
11:20 13:00 Lunch
Restaurang Lantis
13:00 13:30 Hur djuren lär oss om människors utveckling och sjukdomar
Kerstin Lindblad-Toh, Broad institute / Uppsala universitet
13:30 14:00 Strukturbiokemi – biologi på atomär nivå
Martin Högbom, Stockholms universitet
14:00 14:50 Kaffe, te och kanske något gott
14:50 15:20 Kemi i kulturarvets tjänst
Yvonne Fors, Göteborgs universitet / Riksantikvarieämbetet
15:20 15:50 Going with the flow
Mats Larhed, Uppsala universitet
15:50 16:00 Vad är det som smäller?
Marcus Lindh, KTH-Fyrot
16:00 16:30 60-årsjubileumsaktivitet
16:30 22:00 Endast för lärare:
Lärarsamling, särskild föreläsning och eftersits
19:00 22:00 Middag för stipendiaterna
Piperska Muren, Kungsholmen
Lördag 24 januari 2015
09:00 09:30 Textilkrisen och vad vi kemister kan göra åt det
Gunnar Henriksson, KTH
09:30 10:00 Från akademisk idé till industriell tillämpning
Juhanes Aydin, OrganoClick AB
10:00 10:45 Kaffe, te och kanske något gott
10:45 11:05 Mer papper från ett träd
Daniel Tavast, KTH
11:05 11:25 Vad krävs för att skapa liv i labbet?
Fredrik Schaufelberger, KTH
11:25 11:45 Små gröna fabriker – Bränslen och andra användbara produkter från cyanobakterier
Pia Lindberg, Uppsala universitet
11:45 12:00 Prisutdelningar
Agneta Sjögren, Svenska Kemistsamfundet
12:00 13:20 Lunch
Restaurang Lantis
13:20 14:10 En dynamithistoria om vatten och liv
Bengt Nordén, Chalmers
14:10 14:50 Frågepanel
Expertpanel svarar på elevernas kemifrågor
14:50 15:00 Presentation av frågesportens vinnare
Tack och Hejdå, tågtider och väderinfo
David Gotthold & Lena Mäler